SZKŁO LAMINOWANE VSG
BEZPIECZEŃSTWO I OCHRONA
Szkło laminowane VSG zalicza się do rodziny szkieł bezpiecznych. Jest powszechnie wykorzystywane w budownictwie i architekturze, najczęściej w konstrukcjach tworzących przegrody, barierki, balustrady, zadaszenia, schody, podłogi i stropy, elewacje szklane itd. Dzięki szerokim możliwosciom technologicznym wzbogacania szkła, oprócz jego funkcji konstrukcyjnych i architektonicznych, nadajemy mu dodatkowo walor estetyczny: produkujemy szkło VSG gięte, malowane całopowierzchniowo, zdobione grafikami, z kolorowymi foliami i z innymi dodatkami.
Szkło VSG składa się z dwóch lub więcej tafli szkła połączonych ze sobą za pomocą jednej lub wielu folii PVB (poli-winylo-butyralowej)o grubości 0,38 mm każda. W zależności od zestawu oraz liczby i grubości poszczegolnych tafli szkła oraz folii PVB , uzyskuje się szkło laminowane o różnych parametrach. Pozwalają one zaspokajać potrzeby w zakresie ochrony na równych poziomach. Produkujemy szkło laminowane wg normy PN-EN 12543.
Zalety szyb warstwowych laminowanych folią PVB:
OCHRONA PRZED SKALECZENIEM szkło laminowane należy do grupy szkieł "bezpiecznych" Ten typ ochrony, obowiązkowy w pojazdach samochodowych, w budynkach użyteczności publicznej, jest również uzasadniony w budownictwie mieszkaniowym, gdzie zapewnia ochronę mieszkańcom. W razie stłuczenia fragmenty szkła pozostają przyklejone do folii, co zmiejsza ryzyko skaleczeń. |
|
OCHRONA PRZED WYPADNIĘCIEM dokładne zwymiarowanie, właściwy montaż, oraz wsporniki zgodnie z obowiązującymi przepisami i wymogami sprawiają, iż szkło laminowane może zapewnić szczątkową stabilność w przypadku zbicia szyby oraz nie dopuścić do upadku osoby, która zbiła szybę. |
|
OCHRONA PRZED ATAKAMI WANDALIZMU I WŁAMANIEM szkło laminowane to istotny element odstraszający napastnika, zwiększa bezpieczeństwo mienia i osób przebywających w budynku. Szyba zamontowana w odpowiedni sposób zniechęca włamywaczy i opóźnia ich działania. |
|
Szkło laminowane zwiększa izolacyjność dzwiękową przegrody – w porównaniu ze szkłem monolitycznym tej samej grubości
Szkło laminowane dźwiękochłonne składa się z dwóch tafli sklejonych dwoma lub więcej warstwami dźwiękochłonnej folii poli-winylo-butyralowej (PVB). Efekt zwiększenia dźwiękochłonności można uzyskać kilkoma sposobami:
Stosując w zespoleniu szyby laminowane specjalnymi foliami o dużej sprężystości można osiągać izolacyjność akustyczną Rw nawet powyżej 50dB.
Badania szkła laminowanego dźwiękochłonnego przeprowadza się w akredytowanych laboratoriach badawczych. Badanie i ocena bezpośredniej izolacyjności od dźwięków powietrznych jest oznaczona zgodnie z normą PN-EN 12758 „Szkło w budownictwie – Oszklenie i izolacyjność od dźwięków powietrznych – Opisy wyrobu oraz określenie właściwości”.
Skład i oznaczenia szkła laminowanego VSG
W skład szkła bezpiecznego warstowego VSG wchodzą szkła sodowo-wapniowo-krzemianowe w rodzinach typu:
Laminaty szklane mogą składać się z dowolnych kombinacji szkieł float:
Proces produkcji szkła laminowanego
Stosujemy dwie podstawowe technologie uzyskiwania szkła laminowanego:
1. Prelaminacja
Przygotowane szkło (pocięte, oszlifowane, ewentualnie zahartowane) myje się, a następnie w klimatyzowanym i sterylnym pomieszczeniu (clean room) przekłada się folią PVB. Przełożone folią formatki trafiają na system walców i pieców, które łączą ze sobą wszystkie elementy składowe. Aby zapewnić odpowiednią adhezję i nierozerwalność związku szkła i folii PVB, formatki poddaje się procesowi autoklawizacji w temperaturze ok. 140°C i ciśnieniu 12 atmosfer. W zależności od składu laminatu proces ten zajmuje od około 1 godz. do nawet 6 godzin. Po opuszczeniu autoklawu obcina się naddatki folii z brzegów formatek i czyści szkło.
2. Worek próżniowy
Przygotowaną „kanapkę” złożoną z warstw szkła float i folii PVB umieszczamy w specjalnie przygotowanym szczelnym worku, z którego odsysane jest powietrze w celu uzyskania próżni. Tak przygotowane ściśnięte próżnią szkło umieszczamy w autoklawie, gdzie poddawane jest niezbędnemu w kolejnym etapie procesowi autoklawizacji (jw.)
Możliwości produkcyjne
Rodzaje szkieł używanych do laminowania:
powłokowe:
Rodzaje folii do laminowania:
Zastosowanie szkła laminowanego: balustrady szklane, zabudowy szklane, podłogi szklane
Dajemy klientowi niepowtarzalną możliwość wykonania szkła bezpiecznego laminowanego, które zaspokaja bardzo indywidualne potrzeby i gusta: oprócz zdobienia szkła technikami drukarskimi i malarskimi, możemy umieścić między warstwami szkła laminowanego VSG dodatki, takie jak:
UWAGA: Każdorazowo niezbędne jest przeprowadzenie prób przed wykonaniem właściwego zamówienia.
1. Prelaminacja – graniczne wymiary i waga laminatu
2. Podwójna próżnia (autoklaw + worek próżniowy)
3. Laminowanie szkła giętego (podwójna próżnia) Wymiary laminatu giętego:
4. Laminowanie szkła ornamentowego
szkła ornamentowe laminowane są płaską GŁADKĄ powierzchnią do wewnątrz – strona wzorzysta na zewnątrz. UWAGA: nie wszystkie ornamenty nadają się do laminacji – pytaj w Dziale Sprzedaży.
ZALETY:
ASORTYMENT:
Tex Glass to wachlarz kilkunastu tkanin zaprojektowanych przez NYA NORDISKA wiodącego na świecie projektanta materiałów tekstylnych. Starannie dobrane wzory tkanin odzwierciedlają najnowsze style wykonczenia wnętrz i fasad.
SZKŁO LAMINOWANE
Z SIATKĄ CHROMOWO-NIKLOWĄ
Pomiędzy dwie warstwy szkła Float lub Optiwhite zostaje zatopiona siatka chromowo- niklowa i zespolona dwoma warstwami folii PVB. Produkt ten może być doskonałą alternatywą dla niehartowanego szkła zbrojonego. Dzięki użyciu szkła poddanego procesowi hartowania jest szkłem bezpiecznym i doskonale sprawdzi się jako ścianka prysznicowa lub może być wykorzystana jako element zabdowy typu Loft.
|