◼Szkło laminowane - Świat szkła

 

OK

◼Szkło laminowane

SZKŁO LAMINOWANE VSG

 BEZPIECZEŃSTWO I OCHRONA


img_1282  img_1214_1

      Szkło laminowane VSG zalicza się do rodziny szkieł bezpiecznych. Jest powszechnie wykorzystywane w budownictwie i architekturze, najczęściej w konstrukcjach tworzących przegrody, barierki, balustrady, zadaszenia, schody, podłogi i stropy, elewacje szklane itd. Dzięki szerokim możliwosciom technologicznym wzbogacania szkła, oprócz jego funkcji konstrukcyjnych i architektonicznych, nadajemy mu dodatkowo walor estetyczny: produkujemy szkło VSG gięte, malowane całopowierzchniowo, zdobione grafikami, z kolorowymi foliami i z innymi dodatkami.

Szkło VSG składa się z dwóch lub więcej tafli szkła połączonych ze sobą za pomocą jednej lub wielu folii PVB (poli-winylo-butyralowej)o grubości 0,38 mm każda. W zależności od zestawu oraz liczby i grubości poszczegolnych tafli szkła oraz folii PVB , uzyskuje się szkło laminowane o różnych parametrach. Pozwalają one zaspokajać potrzeby w zakresie ochrony na równych poziomach.  Produkujemy szkło laminowane wg normy PN-EN 12543.

    


Zalety szyb warstwowych laminowanych folią PVB:

OCHRONA PRZED SKALECZENIEM

szkło laminowane należy do grupy szkieł "bezpiecznych"

Ten typ ochrony, obowiązkowy w pojazdach samochodowych,

w budynkach użyteczności publicznej, jest również uzasadniony        

w budownictwie mieszkaniowym, gdzie zapewnia ochronę

mieszkańcom. W razie stłuczenia fragmenty szkła pozostają

przyklejone do folii, co zmiejsza ryzyko skaleczeń. 

5217,photo

OCHRONA PRZED WYPADNIĘCIEM

dokładne zwymiarowanie, właściwy montaż, oraz wsporniki

zgodnie z obowiązującymi przepisami i wymogami sprawiają,

iż szkło laminowane może zapewnić szczątkową stabilność

w przypadku zbicia szyby oraz nie dopuścić do upadku osoby,

która zbiła szybę.

 

 6637,balustrady-szklane

OCHRONA PRZED ATAKAMI WANDALIZMU I WŁAMANIEM

szkło laminowane to istotny element odstraszający napastnika,

zwiększa bezpieczeństwo mienia i osób przebywających w budynku. 

Szyba zamontowana w odpowiedni sposób zniechęca włamywaczy

i opóźnia ich działania. 

 

 HART7


 


   
Szkło laminowane zwiększa izolacyjność dzwiękową przegrody – w porównaniu ze szkłem monolitycznym tej samej grubości
   

  Szkło laminowane dźwiękochłonne składa się z dwóch tafli sklejonych dwoma lub więcej warstwami dźwiękochłonnej folii poli-winylo-butyralowej (PVB). Efekt zwiększenia dźwiękochłonności można uzyskać kilkoma sposobami:

  • użycie przynajmniej jednej tafli szkła o dużym ciężarze powierzchniowym (np. szkło 6 mm lub grubsze); im większa jest sumaryczna grubość szkła tym odpowiednio lepsza izolacja akustyczna;
  • zastosowanie foli lub kilku foli o dużej sprężystości;
  • zróżnicowanie grubości szkła. Efekt poprawy tłumienia uzyskuje się, gdy obie tafle różnią się grubością o przynajmniej 50% (np. szkło float 4 mm + szkło float 6 mm). Można w ten sposób uzyskać poprawę tłumienia o 2-5 dB. Jest to jedna z najtańszych metod poprawy właściwości akustycznych.

Stosując w zespoleniu szyby laminowane specjalnymi foliami o dużej sprężystości można osiągać izolacyjność akustyczną Rw nawet powyżej 50dB.

Badania szkła laminowanego dźwiękochłonnego przeprowadza się w akredytowanych laboratoriach badawczych. Badanie i ocena bezpośredniej izolacyjności od dźwięków powietrznych jest oznaczona zgodnie z normą PN-EN 12758 „Szkło w budownictwie – Oszklenie i izolacyjność od dźwięków powietrznych – Opisy wyrobu oraz określenie właściwości”.



Skład i oznaczenia szkła laminowanego VSG

W skład szkła bezpiecznego warstowego VSG  wchodzą szkła sodowo-wapniowo-krzemianowe w rodzinach typu:

  •     float – w grubościach od 3 do 19 mm
  •     float barwiony w masie
  •     szkła trawione chemicznie
  •     szkła malowane całopowierzchniowo bądź techniką sitodruku z nadrukiem na zewnątrz bądź do wewnątrz
  •     szkła z grafiką drukowaną UV do wewnątrz laminatu


Laminaty szklane mogą składać się z dowolnych kombinacji szkieł float:

  •     odprężonych (niehartowanych)
  •     hartowanych (ESG)
  •     półhartowanych (TVG)


Proces produkcji szkła laminowanego

Stosujemy dwie podstawowe technologie uzyskiwania szkła laminowanego:

1. Prelaminacja

Przygotowane szkło (pocięte, oszlifowane, ewentualnie zahartowane) myje się, a następnie w klimatyzowanym i sterylnym pomieszczeniu (clean room) przekłada się folią PVB. Przełożone folią formatki trafiają na system walców i pieców, które łączą ze sobą wszystkie elementy składowe. Aby zapewnić odpowiednią adhezję i nierozerwalność związku szkła i folii PVB, formatki poddaje się procesowi autoklawizacji w temperaturze ok. 140°C i ciśnieniu 12 atmosfer. W zależności od składu laminatu proces ten zajmuje od około 1 godz. do nawet 6 godzin. Po opuszczeniu autoklawu obcina się naddatki folii z brzegów formatek i czyści szkło.

2. Worek próżniowy

Przygotowaną „kanapkę” złożoną z warstw szkła float i folii PVB umieszczamy w specjalnie przygotowanym szczelnym worku, z którego odsysane jest powietrze w celu uzyskania próżni. Tak przygotowane ściśnięte próżnią szkło umieszczamy w autoklawie, gdzie poddawane jest niezbędnemu w kolejnym etapie procesowi autoklawizacji (jw.)


Możliwości produkcyjne

Rodzaje szkieł używanych do laminowania:

  •     szkło float odprężone
  •     szkło hartowane ESG
  •     szkło półhartowane TVG
  •     szkło gięte
  •     barwione w masie
  •     trawione (strona trawiona na zewną…trz laminatu)
  •     lustra (podkład lustra do środka lub na zewną…trz laminatu)
  •     piaskowane (strona piaskowana zawsze na zewną…trz laminatu)

powłokowe:

  •         malowane farbą… ceramiczną… (strona malowana do środka lub na zewnątrz)
  •         malowane farbą wodną (strona malowana do środka lub na zewną…trz)
  •         z nadrukiem UV (strona malowana do środka lub na zewnątrz)
  •         z powłokami specjalnymi


Rodzaje folii do laminowania:

  •     folia PVB bezbarwna, dostępna w trzech grubościach: 0,38mm, 0,76mm, 1,52mm
  •     folia PVB matowa (zwana też zwyczajowo folią mleczną) lub delikatnie matowa o większym stopniu transparentności, dająca efekt „zaparowanej szyby” / „zmrożonego     szkła” /     "mgiełki" (Cool White)
  •     folie PVB kolorowe (np.: czarna Absolute Black, biała Polar White, czerwona Deep Red i inne kolory)
  •     folia EVA – na specjalne zamówienie


Zastosowanie szkła laminowanego: balustrady szklane, zabudowy szklane, podłogi szklane 

Dajemy klientowi niepowtarzalną możliwość wykonania szkła bezpiecznego laminowanego, które zaspokaja bardzo indywidualne potrzeby i gusta: oprócz zdobienia szkła technikami drukarskimi i malarskimi, możemy umieścić między warstwami szkła laminowanego VSG dodatki, takie jak:

  •     tkaniny o strukturze jednolitej, np. płótno
  •     folie PCV z nadrukiem
  •     papier
  •     inne


UWAGA: Każdorazowo niezbędne jest przeprowadzenie prób przed wykonaniem właściwego zamówienia.

 OPERACJE TECHNOLOGICZNE ORAZ ISTOTNE WAUNKI TECHNICZNE LAMINOWANIA SZKŁA

LAMINOWANIE
 
SZKŁO LODOWE

Szkło lodowe (tłuczone) ma postać tafli szklanej, która na pierwszy rzut oka, rózni się od szkła budowlanego tym, że jego struktura wewnetrzna została rozbita przy zachowniu nienaruszonych zewnętrznych warstw.
Szkło lodowe powstaje w procesie laminowania i jest szkłem bezpiecznym. Składa się z trzech zespolonych ze sobą warstw: zewnętrzne warstwy to szkło odprężone, natomiast środkowa tafla to zahartowane szkło, które po rozbiciu charakteryzuje się drobną siatką spekań. 
Szkło lodowe to laminat w konfiguracjach np 8/6/8/ lub 6/6/6 mm. Szkło lodowe produkuje się w róznej kolorystyce - pożądaną barwę nadaje się jednej spośród warstw (poprzez zastosowanie szkła barwionego w masie) albo poprzez zabarwienie spoiwa łączącego warstwy (poprzez dodanie barwnika do żywicy).
 
Zastosowanie szkła lodowego:
blaty stołów
blaty barów
ścianki szklane
elementy dekoracyjne wnetrz
 
lodowe1 lodowe4 lodowe3 
 
 
TEX GLASS
 
Tex Glass to połączenie innowacyjnych materiałów i designerskich koncepcji aranżacji pomieszczeń. To linia dekoracyjnego szkła laminowanego wypenionego tekstylami lub siatkami z metali. Szkło ekstrabiałe Diamant/Optiwhite po umyciu przenosi się do sali montażowej. Najpierw na jedną z tafli nakłada się specjalistyczną folię EVA, a następnie na nią kładzie się wybrany wzór tkaniny lub siatki. Kolejny krok to nałożenie drugiej warstwy folii EVA i szkła . Tak powstałą konstrukcję umieszcza się w piecu gdzie produkt poddany jest wysokiej temperaturze, w efekcie czego powstaje laminowane szkło dekoracyjne o wysokiej jakości. Zastosowane powłoki filtrują 99% światła ultrafioletowego, chroniąc tym samym kolory tkanin.
 
ZASTOSOWANIE:
 
Laminowane szkło Tex Glass nadaje pomieszczeniom nowoczesny i elegancki wygląd. W szczególności nadaje się do zastosowania jako:
 
  • drzwi i ścianki działowe 
  • płyty podłogowe, stopnie
  • balustrady
  • okna wystawowe
  • blaty stołów, biurek, półki na książki

ZALETY:

  • Tex Glass jest szkłem laminowanym, które po rozbiciu zapewnia bezpieczeństwo. Po rozbiciu szkło nie rozpada się na luźne kawałki
  • Folia laminująca Tex Glass wykonana z EVA zatrzymuje 99% promieniowania UV, chroniąc tkaninę w laminacie przed blaknięciem
  • doskonała jakość wyselekcjoowanych tkanin 

ASORTYMENT:

Tex Glass to wachlarz kilkunastu tkanin zaprojektowanych przez NYA NORDISKA wiodącego na świecie projektanta materiałów tekstylnych. Starannie dobrane wzory tkanin odzwierciedlają najnowsze style wykonczenia wnętrz i fasad.

tex1

tex2

 

tex3

 

SZKŁO LAMINOWANE

Z SIATKĄ CHROMOWO-NIKLOWĄ

Pomiędzy dwie warstwy szkła Float lub Optiwhite zostaje zatopiona siatka chromowo- niklowa i zespolona dwoma warstwami folii PVB. Produkt ten może być doskonałą alternatywą dla niehartowanego szkła zbrojonego. Dzięki użyciu szkła poddanego procesowi hartowania jest szkłem bezpiecznym i doskonale sprawdzi się jako ścianka prysznicowa lub może być wykorzystana jako element zabdowy typu Loft.

Przechwytywanie1   Przechwytywanie2

 

Przechwytywanie4

 

 Przechwytywanie5