◼Rodzaje szkła - Świat szkła

 

OK

◼Rodzaje szkła

SZKŁO FLOAT - bezbarwne o grubościach 3, 4, 5, 6, 8, 10, 12, 15, 19 mm. Pomimo stosowanej nazwy bezbarwnego, szkło takie ma odcień lekko zielony. Jest to naturalny odcień szkła spowodowany obecnością w nim jonów żelaza. Kolor ten szczególnie widoczny jest na krawędzi grubego szkła.

Technologia produkcji szkła:

W trakcie procesu produkcyjnego szkła, płynne szkło o temperaturze około 1100 stopni C przelewane jest w sposób ciągły z pieca do dużej wanny wypełnionej płynna cyną. Szkło rozlewa się po cynie, równomiernie pokrywając jej powierzchnię. Grubość szkła, kontrolowana jest poprzez regulację prędkości, z jaką wstęga wypływa z wanny.  Po odprężęniu czyli przejsciu przez ok. 120 m przez chłodzącą odprężarkę tunelową, szkło osiaga postać "wstążki" o temperaturze pokojowej. Otrzymany produkt jest idealnie płaski o praktycznie równoległych powierzniach.

piec2 piec


Zastosowanie:

zabudowy szklane , drzwi szklane , drzwi szklane przesuwne , ściany szklane , szklane kabiny prysznicowe, ściany prysznicowe, szklane panele , szkło na ścianę do kuchni, drzwi prysznicowe, szklane blaty , szklane lady , szklane półki, szklane meble ( szklane gabloty , szklane szafki ), szklane stoły,  schody szklane , podłogi szklane , balustrady szklane, szklane elementy wyposażenia wnętrz

 

SZKŁO ODBARWIONE -

  Szkło odbarwione pozbawione jest zielonkawego odcienia.  W zależności od producenta może być ono określane jako Optiwhite, Clearvision, Diamant.
Takie szkło nie ma odcienia zieleni, ale również nie jest białe lub bezbarwne. Szkło odbarwione ma niebieskawą poświatę. 
Odbierany kolor tego szkła będzie różny w zależności od pomieszczenia w którym się znajduje np. ścianka prysznicowa zamontowana w łazience wyłożonej białymi płytkami będzie miała niebieską poświatę.Na zmianę koloru szkła wpływa również barwa oświetlenia (ciepła lub zimna).
Jeśli płytki będą ciemne, szkło przejmie barwę glazury i zmieni swoją odcień . Jeżeli szkło odbarwione będzie w pomieszczeniu z zielonymi płytkami, może się zdarzyć, pomimo zamontowania szkła Optiwhite, że przejmie ono kolor płytek i będzie wyglądało , jak zwykły float. Oglądając próbki szkła odbarwionego o wymiarach 200x200 mm widzimy że szkło jest białe, jednak przy dużych formatach i w docelowym pomieszczeniu, możemy zobaczyć inny odcień, czasami nawet zielonkawy. Szkło odbarwione mamy w grubości 4-19 mm. Im grubsze szkło tym  jego barwa jest bardziej widoczna.
Szkło Float i Odbarwione różnią się tylko odcieniem zabarwienia, właściwości obu tych szkieł pozostają bez zmian.
Szkło Optiwhite proponujemy w jasnych łazienkach: białych, kremowych czy beżowych gdyż kolory te nie będą zakłócane zielonym odcieniem szkła Float. W okładzinach ściennych lakierowanych lub z grafiką, zastosowanie szkła odbarwionego ma duże znaczenie dla odwzorowania rzeczywistego koloru bądź wzoru. Szkło odbarwione nie przekłamuje koloru, a wykonany nadruk będzie miał oryginalne i żywe barwy.

 optiflot

Zalety szkła Optiwhite:

bardziej neutralny i jaśniejszy wygląd

poprawa walorów estetycznych szkła 

czystość barw obiektów za szkłem przy minimalnym zabarwieniu samego szkła umożliwiająca wyeksponowanie przedmiotów i dekoracji zgodnie z projektem

wysoka przepuszczalność energii słonecznej

wszechstronność zastosowań

 

Zastosowanie:

ścianki działowe, drzwi całoszklane, drzwi szklane przesuwne, szklane kabiny prysznicowe, meble szklane (szklane gabloty, szklane witryny),

szklane panele, szklane blaty, szklane półki, szklane elementy wyposażenia wnętrz.

 

Szkło z powłoką Enduro Shield - Jest to szkło float lub odbarwione ze specjalna powłoką ułatwiającą czyszczenie Enduro Shield.

 EnduroShield to transparentna powłoka ochronna, która wiąże się chemicznie z powierzchnią szkła, tworząc barierę odporną na zabrudzenia. Szkło po naniesieniu powłoki zyskuje właściwości hydrofobowe-odpychające wodę i oleofobowe-odpychające substancje oleiste i jest chronione przed większością zabrudzeń i osadów, np. z kamienia. Molekuły powłoki odznaczają się wysoką odpornością na działanie promieni UV, przez co charakteryzuje się ona długą żywotnością.

 

EnduroShield_hydrofobowe szklo

Nanopowłoka Enduroshield

W przeciwieństwie do słabych wiązań wodorowych, na których opiera się działanie większości produktów, powłoka EnduroShield łączy się z powierzchnią szkła silnymi wiązaniami chemicznymi (kowalencyjnymi). Po naniesieniu powłoki na szkło zachodzi proces sieciowania modyfikujący właściwości jego powierzchni, a jej molekuły stają się obojętne chemicznie. Ponieważ powłoka EnduroShield nie tworzy żadnej spoistej warstwy filmu, nie może ulec procesowi łuszczenia i odchodzenia od szkła.

Powstaje trwałe wiązanie, co oznacza, że powłokę EnduroShield można usunąć jedynie poprzez ścieranie, działanie silnymi kwasami i zasadami lub mechaniczne usunięcie górnej warstwy powierzchni szkła. To odróżnia powłokę EnduroShield od większości innych produktów dostępnych na rynku, które w szybkim czasie ulegają zużyciu i tracą swoje właściwości.

Powłoka EnduroShield po naniesieniu na szkło dopasowuje się do powierzchni i kształtu jego mikroskopijnych porów, podczas gdy produkty konkurencyjne całkowicie je wypełniają. Cecha ta stanowi zaletę powłoki EnduroShiled, ponieważ pokryte nią szkło jest mniej śliskie i przez to łatwiejsze w późniejszym przenoszeniu, transporcie i instalacji.

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI

106

Nie należy używać środków czyszczących zawierających cząsteczki ścierne. Nie jest również zalecane stosowanie chemicznych płynów  czyszczących.

107

Nie należy stosować czystego alkoholu, acetonu, kwasów innych niż ocet, sody, silnych zasad i wybielaczy.

108

Stosowanie twardych przyżądów do czyszczenia, takich jak gąbki lub ściereczki do szorowania, myjki druciane i żyletki, jest zabronione.



SZKŁO TRAWIONE (decormat, satinato) – to szkło charakteryzujące się  jednolitą, matową powierzchnią. Efekt ten nazywany satyną uzyskuje się poprzez trawienie jednej z powierzchni kwasem.

Wylewany jest on na szkło:

Float

Optiwhite

barwione w masie antosol brąz lub grafit

Produkt ten pozwala na uzyskanie optymalnego doświetlenia, chroniąc jednocześnie przed spojrzeniami z zewnątrz. Ww przeciwieństwie do szkła piaskowanego nie podlega zmianie wyglądu pod wpływem dotyku. Dzięki poddaniu go obróbce fazowania lub szlifowania uzyskujemy dodatkowe efekty zdobnicze. Dostępne w grubościach 4, 8, 10 mm.

szkło trawione

Właściwości:

  • szkło trawione kwasem
  • wysoka przepuszczalność światła
  • rozproszenie światła dające jednolity naturalny wygląd
  • "aksamitnie delikatna" i trwała powierzchnia
  • trawiona powierzchnia jest antyrefleksyjna

Zalety:

  • wysoka jakość wizualna we wszystkich zastosowaniach
  • przepuszcza światło do wnetrza zapewniająć jednocześnie zachowanie prywatności.


Zastosowanie:

    zabudowy szklane , drzwi całoszklane , szklane drzwi przesuwne , szklane ściany , szklane kabiny prysznicowe
    szklane panele , szklane półki , szklane blaty , panele kuchenne
    szklane meble ( szklane gabloty , szklane szafki ) , szklane stoły

szklane elementy wyposażenia wnętrz

5574,photo 3773,photo 4032,photo 7239,photo (1)
 
SZKŁO ANTISOL – szkło barwione w masie wytwarzane jest poprzez dodanie barwnika do stopionej masy szklanej co nadaje mu słabe, jednorodne zabarwienie. Natężenie zabarwienia rośnie wraz z grubością szkła. Szkło antisol jest niskorefleksyjnym szkłem przeciwsłonecznym o charakterze absorcyjnym- tłumi promieniowanie słoneczne dzięki pochłanianiu promieniowania świetlnego i ciplnego. Dostępne szkło o grubościach 4, 5, 6, 8, 10 mm dla szkła antisol brąz i grafit, 6 mm dla szkła antisol niebieski, zielony i czarny.
antisol brąz antisol grafit antisol zielony

 

Szkło barwine w masie może być stosowane wszędzie tam gdzie oczekiwany jest: ciekawy efekt wizualny, zredukowany poziom oślepienia i ochrona przed słońcem.

Może być wykorzystane do przeszkleń zewnetrznych jak i do wnętrz.

Zastosowanie:

    zabudowy szklane , drzwi całoszklane , szklane drzwi przesuwne , szklane ściany , szklane kabiny prysznicowe
    szklane panele , szklane blaty , szklane lady , szklane półki , panele kuchenne
    szklane meble ( szklane gabloty, szklane szafki) , szklane stoły
    szklane elementy wyposażenia wnętrz

Zalety:

  • zapewnia odpowiedni poziom dostępu do światła jednocześnie kreując wnętrze
  • ciekawe efekty kolorystyczne
  • redukuje przepuszczalność promieni słonecznych
  • możliwość hartowania, gięcia i laminowania
  • możliwość trawienia kwasem, obróbki krawędzi, nanoszenia sitodruku
  • możliwość wykorzystania do produkcji luster

 

3679,photo 6272,photo 5614,photo

 

SZKŁO ORNAMENTOWE – szkło walcowane, o ograniczonej przejrzystości, ale przepuszczające światło. Produkowane jest metodą ciągłego walcowania, przy czym jeden z walców posiada wzór, który wytłaczany jest na powierzchni szkła. Produkowane przeważnie w grubości 4 mm, w kolorze bezbarwnym, brązowym, miodwym, innych. Szkło takie stosuje się głównie jako elementy dekoracyjne w meblach i drzwiach.

Zastosowanie:

    elementy dekoracyjne w meblach
    panele szklane , drzwi całoszklane , szklane drzwi przesuwne , szklane kabiny prysznicowe , panele kuchenne
    szklane elementy wyposażenia wnętrz
 

SZKŁO PIASKOWANE – piaskowanie jest procesem mechanicznym polegającym na oddziaływaniu na powierzchnię szkła strumieniem drobnego piasku wydobywającego się z dyszy pod dużym ciśnieniem. Powierzchnia szkła robi się wówczas chropowata i nieprzezroczysta (w wyniku wyrywania przez piasek mikroskopijnych kawałeczków szkła). Zaklejając część szkła ochronną folią przed procesem matowania, można matować szkło tylko w odsłoniętych miejscach. W ten sposób można komponować wzory, wykonywać piaskowane napisy itp. Im dłużej się matuje, tym wzór jest głębszy i przypomina efekt grawerowania w szkle.

Dysponujemy nowoczesną, automatyczną piaskownicą do tafli szklanych. Automatyczne piaskowanie polega na sterowaniu ruchem dyszy względem tafli szklanej poprzez zainstalowanie w automacie oprogramowania. Dzięki temu można uzyskać wysoką jakość piaskowanej powierzchni, polegającą między innymi na równomiernym matowieniu, a także cieniowaniu całej tafli – co nie jest możliwe do uzyskania w przypadku piaskowania ręcznego.
Rodzaje piaskowania: całopowierzchniowe, piaskowanie pionowe, piaskowanie poziome, piaskowanie po przekątnej, piaskowanie pasów pion-poziom, piaskowanie sektorów, piaskowanie głębokie do 1 mm.

5380,photo 5575,photo  4114,photo

Zastosowanie:


    drzwi całoszklane , szklane drzwi przesuwne , szklane ścianki , szklane przeszklenia , szklane zabudowy szklane , szklane kabiny prysznicowe
    półki szklane , lustra , szklane blaty , szklane panele , panele kuchenne
    szklane balustrady , schody szklane , podłogi szklane
    szklane meble ( szklane gabloty , szklane szafki ), szklane stoły
    szklane elementy wyposażenia wnętrz
    loga, napisy, skomplikowane wzory

Zapraszamy do zapoznania się ze standardowymi wzorami piaskowań

https://www.swiatszkla.com.pl/274,wzory-piaskowan.html

 

SZKŁO HARTOWANE - szkło, które powstaje w procesie nagrzewania (do temperatury około 620-680 stopni C) i następującego po nim gwałtownego schłodzenia. W wyniku tego procesu szkło uzyskuje układ naprężeń, który powoduje, że jego wytrzymałość mechaniczna jest 5-7 krotnie wyższa od zwykłego szkła. Większy jest również zakres odporności tego szkła na szoki temperaturowe i wynosi 200-300 stopni C. Przy przekroczeniu wytrzymałości szkła, następuje jego rozbicie. Charakterystyczny dla szkła hartowanego jest sposób jego pękania po rozbiciu na drobne, nieostre kawałki (takie jak w szybie samochodowej), zmniejszający ryzyko zranienia człowieka. Szkło float hartowane oznacza się skrótem ESG. Szkło hartowane ma wytrzymałość 120 N(Newtonów) /mm2 na zginanie, oraz 700-900 N/mm2 na ściskanie. Szkło po zahartowaniu nie podlega obróbce mechanicznej (cięcie, szlifowanie, wiercenie otworów). Jedyną dopuszczalną obróbką jest piaskowanie.



Wszelkie obróbki należy wykonywać przed hartowaniem, jednak istnieją poważne ograniczenia na możliwości hartowania pewnych kształtów szkła. Każdy element poddany hartowaniu musi być pozbawiony ostrych krawędzi, dlatego każdą formatkę szklaną należy oszlifować lub stępić rogi, natomiast ostre szpice i wcięcia zaokrąglić. Minimalny wymiar szkła – 150x300 mm, maksymalny wymiar szkła – 3150x2000 mm. Grubość szkła od 3 mm do 19 mm. Szkło hartowane znajduje swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagana jest zwiększona wytrzymałość szkła.

Zastosowanie:


    szklane ścianki działowe , drzwi szklane ,  szklane przeszklenia , szklane kabiny prysznicowe
    półki szklane , szklane panele ,  szklane blaty , panele kuchenne
    schody szklane , podłogi szklane , szklane gabloty , szklane meble , szklane stoły
    szklane elementy wyposażenia wnętrz



SZKŁO KLEJONE - powstaje w wyniku połączenia jednej lub kilku tafli szkła. Warstwą sklejającą może być specjalna żywica lub folia. Szkło klejone (zarówno folią jak i żywicą) uderzone pęka, ale zachowuje przy tym swój kształt, ponieważ odłamki przyklejone są do warstwy sklejającej. Szkło klejone folią – do sklejania tafli najczęściej stosuje się folię o grubości od 0,38 do 0,76 mm. Proces klejenia odbywa się w autoklawie, ponieważ musi zostać usunięte powietrze zamknięte między powierzchniami szyb. Proces odbywa się w temperaturze 120-145°C, przy ciścieniu 120 - 140 MPa i trwa od 2 do 4 godzin. Szkło klejone żywicą – proces klejenia szkła żywicą, czyli tzw. żywicowanie, polega na wlewaniu jej w postaci ciekłej między dwie tafle szklane. Żywicę można barwić na różne kolory celem uzyskania szkła kolorowego.

Zastosowanie:


    szklane ścianki , szklane przeszklenia , szklane panele , szklane blaty , szklane lady , szklane półki
    szklene blaty do stołów
    balustrady szklane , schody szklane , podłogi szklane itp.
    szklane elementy wyposażenia wnętrz


Zarówno szkło hartowane, jak i klejone jest szkłem bezpiecznym. Stosowanie takiego szkła ma na celu ograniczenie do minimum zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa, w wyniku uszkodzenia lub pęknięcia elementów szklanych. Klejenie szkła ze szkłem lub szkła z metalem dokonuje się przy użyciu specjalnych klejów, które twardnieją pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Klej taki w postaci ciekłej jest przezroczysty jak woda, a jego utwardzenie następuje w wyniku naświetlania lampą UV. W ten sposób kleimy szkło ze szkłem (gabloty szklane, stojaki CD, stojaki na ulotki) oraz metalowe elementy, np. krążki do blatów szklanych, zawiasy do drzwiczek szklanych.

Zastosowanie:


    meble szklane
    szklane gabloty , szklane szafki , szklane witryny
    szklane blaty , szklane stoły
    szklane elementy wyposażenia wnętrz
    elementy dekoracyjne szkło/metal



SZKŁO LODOWE (tłuczone) - ma postać tafli szklanej, która na pierwszy rzut oka różni się od zwykłego szkła budowlanego tym, że jej struktura została rozbita wewnątrz przy zachowaniu gładkiej i nienaruszonej powierzchni. Szkło lodowe składa się z trzech zespolonych ze sobą warstw. Dwie zewnętrzne warstwy to przezroczyste tafle szkła. Warstwa wewnętrzna (środkowa) jest również przezroczystą, ale rozbitą taflą szklaną, zastosowaną w celu uzyskania efektu potłuczonej szyby. Wszystkie warstwy połączone są za pomocą żywicy. Szkło lodowe produkuje się w różnych kolorach - pożądaną barwę nadaje się jednej spośród warstw (poprzez zastosowanie szkła barwionego w masie) albo spoiwu, które łączy wszystkie warstwy (poprzez dodanie odpowiedniego barwnika do żywicy). Dzięki użyciu szkła barwionego (antisolu) jako warstwy ulegającej hartowaniu i rozbiciu, uzyskuje się jednolity, delikatny kolor szkła lodowego. Szkło lodowe jest szkłem bezpiecznym i jako efektowny produkt stosuje się między innymi na:


    szklane ściany działowe i szklane ściany prysznicowe
    przeszklenia, szklane panele
    szklane blaty, szklane stoły, szklane półki
    elementy wyposażenia wnętrz

img_3338img_3359


LUSTRA NA WYMIAR -  W ofercie znajdują się lustra srebrne (tradycyjny kolor lustra), lustra Clearvision- wykonane z idealnie przejrzystego, odbarwionego szkła,  jak i lustra w kolorze grafitowym lub brązowym. Krawędzie luster mogą być fazowane (szerokie, ozdobne ścięcie wzdłuż krawędzi) od 5 - 35 mm lub szlifowane. Zarówno faza, jak i szlif są polerowane, dzięki czemu produkt charakteryzuje wysoka jakość estetyczna. Lustra mogą być wycinane w dowolne kształty. Można w nich nawiercać otwory, naklejać elementy szklane, nanosić motywy za pomocą piaskowania, sitodruku lub grawerowania. Piaskowanie lustra od spodu polegające na usunięciu warstwy srebrnej i zmatowieniu szkła pozwala zastosować oświetlenie od wewnątrz lustra. Wykonujemy również lustra bezpieczne, w których tylna powierzchnia pokryta jest specjalną folią, która w przypadku rozbicia lustra przytrzymuje okruchy szkła, co znacznie zmniejsza ryzyko skaleczenia.

Lustra na wymiar możemy wykonać maksymalnie w wymiarze 2100 mm x 3150 mm.